Tento článek je převzatý ze stránek Klubu chovatelů collií a sheltií

 

Sraz v Hradci Králové 11.12. jsme pojali trošku jinak. Šlo o víceméně volnou předvánoční akci bez soutěží a závodění, rozhodli jsme se pouze více vrátit k práci s figurantem.

Na kynologickém cvičišti ve Věkoších se sešlo 21 krátkosrstých kolií, koncentrace nevídaná a rekordní, vezmeme-li v potaz, že v plemenné knize je zapsáno 90 živých i neživých „duší“. Svolavatelem akce byla Lenka Fránková. Několik desítek majitelů, rodinných příslušníků a hostů neváhalo se i v čase předvánočním vypravit v některých případech stovky kilometrů napříč republikou, seznámit se s jinými lidmi a zkusit něco nového.

Byli přizváni i majitelé dlouhosrstých kolií, dostavil se ale jen „Lexík“ alias Affable Alfi Ronna Bohemia. Jeho vyčesaná dlouhá srst byla mezi krátkými chlupy k nepřehlédnutí, zvláště v počátečních honičkách, než se zahájil program a než majitelé pochytali psy za účelem společného fotografování.

V úvodu se představili jednotliví účastníci podle chovatelských stanic a ukázali své psy v pořadí jednotlivých vrhů. Poté se dal do práce přizvaný figurant. Při testu reakce psa na fingované přepadení se schoval za dřevěnou zástěnu a s křikem postupně vybíhal proti psovodům se psy na vodítku. Při jakémkoli náznaku nebojácnosti psa předstíral strach a nechal se zahnat zpět. Poté vyšel znovu, tentokrát klidně a přátelsky, ke psu se sklonil a po získání důvěry ho pohladil. Ke psům s bojácnější reakcí neváhal si sednout na zem nebo i lehnout - získat důvěru čtvernožce se mu vždy nakonec podařilo. Jeho citlivý přístup nás všechny mile překvapil, pes z testu odcházel jako figurantův kamarád a nikoliv ve stresu.

 Dále jsme zahájili klasickou „kruhovku“. Dlouhosrstý Lexík nám v ní předvedl, co umí. Učebnicově předvedl zadržení na rukáv, nenechal se rozházet ani nápřahy a výkřiky figuranta. Poté se figurant věnoval jednotlivým psům v kruhu a podle zkušeností psů se s nimi přetahoval o kůži, o klín nebo přímo o rukáv. Přístup byl opět velmi citlivý, každý pes vyšel jako vítěz, spokojeně si odnesl ukořistěnou trofej a dokud ji nepustil, byla jeho.

Zájemci o další lekce si poté měli možnost s figurantem zacvičit nebo něco konzultovat samostatně. Několik aktivněji cvičících krátkosrstek předvedlo, že obrana jim rozhodně není cizí. Pár mladých psů figurant velmi chválil a majitelům doporučil pokračování ve výcviku tímto směrem – přidal i vlastní postřehy a rady „jak na to“.

Ostatní účastníky mezitím pohltila teplá náruč vytopené chaty, prostor se zahustil lidmi a ležícími pejsky, vůní čaje a kávy, stůl se zaplnil tácky s chlebíčky a vánočním cukrovím, ochutnávalo se a povídalo.

Postavili jsme také parkur agility, který si vyzkoušeli pokročilejší psi a fenky. Začátečníci měli k dispozici rovinku s tunelem a nováčci si mohli vyzkoušet překážky poprvé pod dohledem zkušených závodníků. Snad se někteří majitelé přesvědčili, že agility je pro psy velká zábava a někteří se na parkury vrátí.

Uteklo to rychle, nestihli jsme povídání o vystavování, o které byl i tentokrát zájem, a které bylo odloženo na příště.

Tentokrát se nad námi slitovalo i počasí a přes sklonek roku bylo sucho, teplota okolo nuly, neblátivý terén a občas vysvitlo i sluníčko.

 Poděkování patří organizátorce srazu, panu Jiřímu Balcarovi (majiteli dlouhosrstého Lexíka) a figurantovi Petrovi za skvělou přípravu cvičáku, vytopení klubovny a perfektní práci „na place“ a pochopitelně doprovodu všech zúčastněných psů za milou atmosféru, vzorky cukroví a dalších dobrot a hlavně za to, že nechyběli.

V hlavě už se nám rodí nápady na to, čím naplnit další setkání, co zopakovat a vylepšit. Příště na shledanou a třeba opět „trhneme rekord“! Přijeďte a zkuste to příště s námi!!!

 Seznam zúčastněných krátkosrstek na předvánočním Hradeckém srazu:

Ch. st. Alkami: Born to Dream
Ch. st. Krásná Louka: Cathy, Dark Lady, Day Dream, Douglas Adams, First, Feel, Fakim, Girlie
Ch. st. Nirreterrit: Bayla Bayla, BuBuBu, Corpus Delicti, Coby Kdyby, Cracatit, Cestounecestou, Čamba Wamba, Čert ví proč, Čoro Moro, Čáryfuk
Importovaní: Enrico vom Ihlpol, Zero Hour Fantazija